I et nylig udført studie (Rapport-Hubschman et al., Fertility & Sterility Oct 2009), fandt man at kvinder som håndterede sin infertilitet ved mental afkobling, og ved at ’gi slip’ på sin stress, fik en mærkbart højere graviditetsfrekvens.
Studiet viser at den bedste måde at stresse af på var ved meditativ træning.
Mange ufrugtbare kvinder planlægger stort set alt omkring det, at de gerne vil være gravide. Det kan dreje sig om alt fra hvilket tidspunkt som er bedst for samleje, til hvad de kan spise eller ikke spise.
Selvfølgelig kan det være en fordel at lære sin krop at kende og sikre at sædcellerne er hvor de skal være på det rigtige tidspunkt, men hvis man planlægger alt i sit daglige liv, og det eneste mål er at blive gravid, så er det ikke så godt.
Det kan derfor være en god idé at lære sig at håndtere sin stress og slappe af. Nogen gange kan der endda være behov for at få professionel hjælp til at opnå resultater.
Ovennævnte information er hentet fra et nyhedsbrev fra INGfertility; producent af blandt andet Pre-Seed®.
Pre-Seed® er en pH-balanseret glidecreme, som er udviklet for at stimulere den fertile slimhinden, og tilfører fugt uden at skade sædcellerne. Pre-Seed® er klinisk testet, og anbefales af læger.
Køb Pre-Seed® her: http://www.billige-teste.dk/pre_seed_glidecreme-p-100.html
Om samme emne
Tags: gravid, graviditet, stress









